Jeżeli chcemy uczyć się w sposób efektywny, powinniśmy pamiętać o ćwiczeniu własnej koncentracji. Równie istotne jest to, aby zadbać o dobrą organizację pracy. W tym celu warto opracować harmonogram, w którym wyznaczymy ściśle określone godziny, kiedy będziemy poświęcać nasz czas na przygotowywanie się do egzaminów czy powtarzanie materiałów przed poszczególnymi lekcjami. Systematyczność nauki oraz samodyscyplina – o tych dwóch kwestiach nie możemy zapominać, jeżeli zależy nam na tym, aby przyswajać wiedzę skutecznie. Aby jednak wprowadzić w życie wszystkie spośród wyżej wymienionych zaleceń i wskazówek, przede wszystkim należy wyeliminować pewne szkodliwe zachowania, które utrudniają odpowiednie skupienie się.

Smartfon w zasięgu ręki

W dzisiejszych czasach jednym z najbardziej rozpraszających uwagę urządzeń jest komórka, a szczególnie jej nowoczesny wariant, czyli smartfon. Ten ostatni to właściwie niedużych rozmiarów komputer, na którym posiadamy wiele różnego rodzaju aplikacji. Łatwość, z jaką możemy z nich korzystać – wystarczy bowiem, że sięgniemy do kieszeni – sprawia, że szybko od tego typu urządzenia się uzależniamy. Po usłyszeniu powiadomienia o wiadomości, którą otrzymaliśmy na naszą skrzynkę odbiorczą, sprawdzamy jej treść właściwie automatycznie. Aby jednak zachować dobrą koncentrację, warto na czas nauki wyłączyć naszego smartfona, a najlepiej umieścić go w miejscu, od którego będzie dzielić nas znaczna odległość – dzięki temu trudniej będzie ulec ewentualnej pokusie.

Non stop online

Jeżeli nie jest nam to potrzebne do opanowania danego zakresu wiedzy, nie korzystajmy również z komputera i internetu. Warto wiedzieć, że generalnie zbyt częste przeglądanie różnego rodzaju portali sprawia, iż osłabiamy nasze możliwości koncentracji. Lektura podręcznika jest ciągła i nieprzerwana, z kolei zapoznawanie się z artykułami publikowanymi na witrynach internetowych – np. Wikipedii – wyrabia w nas szkodliwy nawyk sprawdzania poszczególnych, nowo poznanych informacji. Jest to bardzo łatwe – przeważnie wystarczy po prostu kliknąć na dany hiperlink, który przenosi nas na kolejną stronę. Ze względu na ten mechanizm w wielu zachodnich firmach coraz częściej spotykamy się z pokojami pozbawionymi dostępu do internetu. W pomieszczeniach tych pracownicy wykonują zadania wymagające skupienia się i przeprowadzenia głębokiej analizy w sposób bardziej wydajny niż w sytuacji, gdy mają nieograniczony dostęp do sieci.

Jeżeli chcemy zadbać o dobrą organizację naszej pracy oraz uczyć się efektywnie, znakomitym pomysłem jest również zapisanie się na jeden z kursów oferowanych przez Laboratorium Wiedzy.