Egzamin dojrzałości, jak sama jego nazwa wskazuje, stanowi ważne wydarzenie w naszym życie. Jest pewnego rodzaju cezurą odgraniczającą obowiązkową edukację oraz dorosłe życie, w którym podejmujemy już samodzielne decyzje – zarówno w odniesieniu do rozpoczęcia pracy zawodowej, jak i dalszego kształcenia się na studiach.

Matury mają również inne (dla niektórych znacznie ważniejsze) znaczenia – na podstawie ich wyników sporządzane są na uniwersytetach listy rankingowe. Od matur zależy zatem, czy zostaniemy przyjęci na wybrany przez nas kierunek. Należy zaznaczyć, że posiadanie świadectwa dojrzałości wymagane jest na wielu stanowiskach m.in. w administracji, w sektorze usługowym czy w branży turystycznej.

Czy matura musi stresować?

Z powyższych powodów wielu uczniów nakłada na siebie niepotrzebną presję. Wynika to z faktu, że w zbyt dużym stopniu skupiają się na tym, jakie znaczenie egzamin dojrzałości może mieć w ich życiu (i jak dużo będzie kosztować ich to, że nie uzyskają z niego odpowiednich wyników). Podejście to jednak warto w sobie zwalczyć – choćby dlatego, że nie ma ono dobrego wpływu na naszą efektywność.

W jaki sposób oswoić stres?

Pomocna w opanowaniu stresu będzie systematyczna nauka. Dzięki niej na egzaminie będziemy mieć pewność, że opanowaliśmy cały wymagany materiał i jedyne, co nam zostaje, to udowodnienie tego rozwiązanymi zadaniami.

Znakomitym pomysłem jest wypełnianie próbnych arkuszy. Rozwiązując w domu zadania maturalne, rozwiniemy w sobie umiejętności, które następnie będą oceniane przez egzaminatorów. Co więcej – w ten sposób sposób oswoimy się z poleceniami: ich różnymi rodzajami i pułapkami, które mogą na nas czekać. Wiedząc, że nic nas nie zaskoczy, będziemy mniej się stresować.

Najlepiej jednak udoskonalić w sobie kompetencje wymagane na egzaminie maturalnym pod okiem specjalistów – na przykład tych, którzy wchodzą w skład kadry Laboratorium Wiedzy. Na prowadzonych przez nich kursach maturalnych zapoznamy się z wymaganiami egzaminów z poszczególnych przedmiotów. Regularnie biorąc udział w zajęciach, nie będziemy musieli troszczyć się o to, aby indywidualnie zaplanować czas na powtarzanie wiadomości.

W Laboratorium Wiedzy, w sposób kompleksowy przygotujemy się do matur, co skutecznie zredukuje stres. Zyskamy pewność, że znajdując się pod opieką doświadczonych dydaktyków, którzy korygowali nasze błędy i wskazywali nam nasze braki, nie mogliśmy przeoczyć żadnego zagadnienia, którego znajomość jest wymagana na maturze.