Metoda szybkiego czytania to umiejętność przyswajania tekstu pisanego szybciej niż przeciętny człowiek. Większość z nas w ciągu minuty potrafi przeczytać ok. 300 słów. Osoba, która opanowała metodę szybkiego czytania osiąga wynik 1000 słów na minutę. W historii zapisały się osoby, które były w stanie przeczytać aż 2000 słów w ciągu 60 sekund. Zaliczali się do nich Bonaparte czy Jean Jacques Rousseau.

Dzięki metodzie szybkiego czytania jesteś w stanie zaoszczędzić swój czas. Nie chodzi tu jednak o czytanie książek dla przyjemność, chyba że Twoim celem jest przeczytanie jak największej liczby w ciągu roku.
Umiejętność szybkiego czytania jest niezwykle przydatna dla osób, które dużo się uczą, czyli dla studentów oraz uczniów na przykład z klasy maturalnej. Szybkie czytanie nie zwiększa jedynie liczby słów, które jesteś w stanie przeczytać w ciągu minuty. Dzięki tej umiejętności łatwiej oraz sprawniej zapamiętasz informacje zawarte w tekście.

Metoda szybkiego czytania polega na tym, że dany tekst nie jest postrzegany jako wiele słów, ale jako kilka większych zlepków czytanych razem. Dzięki temu tekst staje się całością. Chodzi tu również o to, aby nie czytać „od deski do deski” jak to przebiega w przypadku ulubionej książki. Dzięki szybkiemu czytaniu jesteś w stanie wyłapać z tekstu te informacje, które są Ci potrzebne.

Podczas nauki szybkiego czytania na samym początku dostaniesz ćwiczenia związane z poszerzeniem swojego pola widzenia. To pierwszy etap, na którym opiera się cała metoda, która z tysiąca słów tworzy pewną całość.