Egzamin gimnazjalny z pewnością spędza sen z powiek niejednemu młodemu człowiekowi. Jest to bowiem pierwszy (nie licząc sprawdzianu w szkole podstawowej) tak poważny sprawdzian zdobytej wiedzy i umiejętności, który w dodatku istotnie rzutuje na kierunek dalszej edukacji. Każdemu gimnazjaliście zależy więc na tym, aby jak najlepiej się do niego przygotować. Niestety, nie zawsze jest to proste. Wielu uczniom przytrafiają się bowiem kłopoty w nauce, zniechęcenie, czy brak motywacji spowodowane natłokiem rzeczy, które trzeba przyswoić, a które nie zawsze są łatwe do zrozumienia.

Nie da się ukryć, że jedynym sposobem efektywnego przygotowania się do egzaminu gimnazjalnego jest systematyczna nauka, którą najlepiej rozpocząć na długi czas przed decydującym czasem egzaminów. Skuteczne przyswajanie wiedzy, a także nadanie temu procesowi odpowiedniego kierunku, wymaga jednak pracy pod okiem dobrego nauczyciela, a więc osoby, która wytłumaczy, skoryguje i zachęci do dalszej pracy.

Dobrym pomysłem i metodą osiągnięcia tego celu – oczywiście poza zajęciami szkolnymi – zdają się być specjalne kursy przygotowawcze w formie zajęć grupowych lub indywidualnych. Gwarantują one pracę pod „skrzydłami” doświadczonych pedagogów, komfortowe warunki i odpowiednie zaplecze naukowe, a także nieustanną weryfikację poczynionych postępów, bogatą ilość materiałów pomocniczych. Nauka w takiej formie różni się częściowo od edukacji szkolnej, gdyż skupiamy się podczas niej nie tylko na realizacji wymaganej podstawy programowej, lecz na samym młodym człowieku i jego trudnościach edukacyjnych. Systematyczna nauka w takich miejscach zapewnia bezstresowe podejście do egzaminu gimnazjalnego, co wynika z przekonania młodego człowieka, że jest dobrze przygotowany do tego ważnego etapu w swoim życiu.