Jakie-sa-najlepsze-techniki-motywacji-do-nauki

Każdy ma swoją motywację do nauki – wiedza i umiejętności mogą pomóc osiągnąć w życiu sukces czy podnieść kwalifikacje, są też osoby, które po prostu lubią dowiadywać się nowych rzeczy. Motywacja może się zmieniać, może być słabsza lub silniejsza, w zależności od warunków. Co robić, kiedy motywacja słabnie? W takiej sytuacji warto skorzystać z technik motywacyjnych. Są one różne, ponieważ typ motywacji zależy od rozmaitych czynników, w tym osobowości czy choćby samopoczucia.

Określenie celu

Jednym ze sposobów na motywację jest znalezienie ważnego celu, do którego dąży uczeń. Na przykład warto wyobrazić sobie, że dobre oceny i nowe kompetencje pomogą znaleźć interesujące stanowisko pracy lub zarobić więcej, aby spełniać swoje marzenia. Ustalone cele mogą być krótko- oraz długoterminowe.

Goniący termin, który motywuje

Dla innych osób najlepszą motywacją będzie… ustalony termin, czyli tak zwany deadline. Kiedy czasu na naukę pozostało mało, istnieje większa szansa, że lepiej go wykorzystamy. Deadline często jest ustalony odgórnie, ale każdy może wyznaczyć swój własny termin na wykonanie zadania. Rozłożenie go w czasie jest dużo lepszą metodą, niż nauka na ostatnią chwilę, która często jest procesem składającym się z 3Z: zakuj, zdaj i zapomnij.

Nagroda za naukę

Dobrą motywacją będzie nagroda. Może to być lepsza ocena, premia finansowa lub stypendium czy ‒ jak w przypadku uczestników kursów maturalnych w naszym Laboratorium Wiedzy ‒ dostanie się na wymarzone studia. Warto organizować sobie też własne, małe nagrody – na przykład chwila odpoczynku przy ciekawej książce, relaks przy ulubionym serialu, dobra kawa lub spacer w ładnym miejscu.

Mniej znaczy więcej

Co zrobić, kiedy nauki jest dużo, a materiał wydaje się nie do opanowania? Motywacyjnie zadziała podzielenie zadania na mniejsze etapy – strony, rozdziały lub zagadnienia. Nie skupiamy się na całości, tylko na fragmencie, dzięki czemu zadanie wydaje się bardziej realne do wykonania. Naukę można potraktować jak pewnego rodzaju grę, w której za kolejne wykonane „misje” przyznajemy sobie „punkty”.

W grupie siła!

Osoby towarzyskie, które lubią działać w grupie, powinny spróbować nauki w towarzystwie. To dobra okazja, aby na bieżąco sprawdzać swoją wiedzę, a także wymieniać się notatkami oraz wyjaśnieniami. Nauka w grupie zwiększa poczucie odpowiedzialności jej członków, może być też formą przyjacielskiej rywalizacji.

Pomodoro

Innym sposobem, żeby zmotywować się do efektywnej pracy, jest wykorzystanie techniki Pomodoro. Potrzebny jest minutnik lub specjalna aplikacja do odliczania 25 minut, które poświęcimy wyłącznie na naukę. Potem mamy kilka minut na odpoczynek… i wracamy do pracy. Po kilku turach przerwa na relaks jest dłuższa. Technika Pomodoro ma jasne zasady i sprzyja koncentracji.

To tylko kilka odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć motywację. Szukaj nowych inspiracji i dopasuj techniki motywacyjne do siebie! W krakowskim Laboratorium Wiedzy otrzymasz sporą dawkę motywacji pod postacią rozmaitych kursów przygotowujących do egzaminu ósmoklasisty, matury i innych testów przedmiotowych.