Przeważnie uczymy się, siedząc przy biurku. Dlatego kiedy przyswoimy już sobie dany materiał to postarajmy się spędzić czas w sposób bardziej aktywny.

Najlepszym pomysłem jest uprawienie sportu. Przy czym nie istnieje jedna dyscyplina, która najlepiej sprawdza się po nauce. Wybór należy do nas. Właściwie każda forma aktywności fizycznej ma doskonały wpływ zarówno na nasze ciało, jak i umysł.

Człowiek nie powinien przez dłuższy czas siedzieć właściwie w bezruchu (jak to się na ogół dzieje wtedy, kiedy przygotowujemy się do egzaminu). Organizm w toku ewolucji przywykł raczej do tego, że naszą część dnia wypełniają zajęcia, które wymagają pewnego wysiłku. Jak wiadomo, skutkami ubocznymi spędzania dużej ilości czasu nad zeszytami lub przy komputerze są wady postawy. Możemy im jednak zapobiec, oddając się właśnie różnego rodzaju sportom (osoby, które chcą w sposób szczegóły zadbać o swój kręgosłup, powinny zdecydować się na pływanie). Pamiętajmy jednak, żeby się nie przetrenować. Najważniejsza jest regularność i konsekwencja. W każdym tygodniu przeznaczmy pewną ilość czasu zarówno na naukę, jak i na sport.

Po przyswojeniu sobie wiadomości, które mieliśmy w danym dniu opanować, zwykle mamy także ochotę oddać się po prostu własnemu hobby. Jednakże po spędzeniu połowy dnia przy książkach raczej nie jest dobrym rozwiązaniem przeznaczenie jego kolejnej części na czytanie albo oglądanie filmu w telewizji. Warto natomiast wyjść gdzieś – do kina, na spacer lub spotkanie z przyjaciółmi.