Kiedy masz do przyswojenia dużo informacji ważnym jest, abyś co jakiś czas robił powtórkę z tego, czego już zdążyłeś się nauczyć. Żeby proces nauki przebiegał efektywnie powtórka powinna być skonstruowana w odpowiedni sposób. Nie może polegać jedynie na powtórnym przeczytaniu zadanego materiału, ale na sprawdzeniu tego, ile udało Ci się zapamiętać.

Dobrym sposobem na zorganizowanie powtórki z przedmiotu jest zaproszenie kilku znajomych. Kiedy uczycie się razem łatwiej przyswaja się trudniejsze tematy, o których można porozmawiać, może ktoś będzie w stanie Ci to wytłumaczyć.

Przygotujcie sobie fiszki, czyli małe karteczki, na których z jeden strony zapisujecie pytanie, a z drugiej odpowiedź. Jak wiadomo, najlepiej uczy się poprzez zabawę, więc powtórkę materiału możecie zamienić w quiz, w którym za poprawne odpowiedzi dostaje się punkty, a zwycięzca otrzymuje mały upominek.

Jeśli wolisz uczyć się samemu, stwórz konspekt materiału, którego musisz się nauczyć. Zapisz poszczególne tematy, a następnie najważniejsze podpunkty, słowa – klucze. Twoja powtórka będzie polegała na tym, że patrząc na stworzony przez siebie konspekt, będziesz omawiał dany temat. Warto powtarzać na głos, ponieważ Twój umysł lepiej przyswaja wiedzę kiedy nie tylko coś widzi, ale również słyszy.

Podstawą dobrze zorganizowanej powtórki jest atmosfera. Znajdź sobie cichy kącik, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Przygotuj dzbanek kawy lub herbaty i zaczynaj naukę!