W internecie dostępnych jest mnóstwo nowoczesnych narzędzi pozwalających zwiększyć efektywność nauki. Stanowią one dobre uzupełnienie dla tradycyjnych metod dydaktycznych.

Warto korzystać z nich dodatkowo po to, aby ułatwić sobie przyswojenie wiadomości, z którymi zapoznajemy się na lekcjach w szkole czy na kursach dokształcających, takich jakie oferuje Laboratorium Wiedzy. W sieci obejrzymy wiele darmowych filmów dokumentalnych, pozwalających utrwalić już opanowany materiał czy wzbogacić swoją wiedzę o nowe informacje. Z internetu pobierzemy też liczne programy, które umożliwiają np. naukę języków obcych. Te ostatnie mają chociażby formę quizów czy zadań gramatycznych. Dzięki dostępowi do sieci globalnej jesteśmy na bieżąco z tym, co dzieje się na świecie, co nie pozostaje to bez znaczenia chociażby na wiedzę z zakresu wiedzy o społeczeństwie. Co ważne, z opisanych powyżej rozwiązań – oraz z wielu innych – możemy skorzystać nie tylko na komputerach stacjonarnych, ale również na telefonach mobilnych. Oznacza to więc, że uczyć możemy się zarówno w naszych domach, jak i poza nimi – np. w trakcie podróży czy na ławce w parku.

Nauka ze smartfonem w ręku

Jednym z najprostszych, ale zarazem najbardziej efektywnych sposobów na naukę słownictwa z języka obcego jest przygotowywanie fiszek. Chodzi o to, aby z jednej strony małej kartki zapisać wyraz bądź całą frazę po polsku, a z drugiej – po angielsku, niemiecku czy francusku. Nie jest jednak dobrym pomysłem zabieranie ze sobą licznych fiszek w różne miejsca – zdecydowanie lepiej i wygodniej stworzyć je na naszym smartfonie. W tym celu wystarczy pobrać na niego odpowiednią, służącą do tego aplikację. Możemy skorzystać z już gotowych zestawów tego rodzaju elektronicznych fiszek albo zdecydować się na przygotowanie ich samodzielnie. Do zalet tej drugiej opcji należy na pewno fakt, że przy samodzielnym wpisywaniu słów łatwiej utrwalimy je w pamięci. Jeżeli jednak powtarzamy konkretne zagadnienia wymagane do matury, nie wahajmy się przed ściągnięciem określonego kompletu wyrazów. Ucząc się języka obcego, warto mieć też kontakt z native speakerem, czyli osobą, która zna go od dziecka. Również w tym celu możemy użyć pewnych aplikacji, za pomocą których będziemy mogli chatować po angielsku czy w innym języku. Tego typu programy rozwiną w nas pewność siebie przy używaniu języka obcego, którą będziemy mogli wykorzystać podczas matury ustnej. Należy także wiedzieć, że w internecie dostępnych jest wiele programów ułatwiających przyswajanie wiedzy z zakresu różnego rodzaju dziedzin, które mają formę minigierek. To znakomity sposób, aby połączyć przyjemne z pożytecznym. Bardzo przydatne są ponadto pewne aplikacje, które służą po prostu do powtarzania materiału do poszczególnych egzaminów.