Każdy z nas, w momencie rozpoczęcia swojej przygody z nauką języka obcego, spotkał się lub słyszał o fiszkach. Czym są fiszki? Jak działają? W jaki sposób z nimi pracować? Oto pytania, na które postaramy się w pełni odpowiedzieć.

Fiszki to dwustronne kartki, stworzone do nauki słownictwa z języka obcego, gdzie na jednej stronie znajduje się słowo w języku obcym, a na odwrocie jego tłumaczenie w języku ojczystym. Oczywiście fiszki mogą być wykorzystywane do nauki innych dziedzin, jednak najlepiej sprawdzają się przy nauce języków obcych.
Jak uczyć się przy pomocy fiszek?
1. Wyciągnij jedną, przeczytaj słowo napisane na niej w języku obcym.
2. Sprawdź na odwrocie, czy udało Ci się poprawnie przetłumaczyć dane słowo na język ojczysty.
3. Jeśli nie udało Ci się odgadnąć znaczenia słowa, to znaczy, że tę fiszkę powinieneś powtórzyć w niedługim czasie.
4. Jeśli udało Ci się odgadnąć znaczenie słowa, to oznacza, że możesz powtórzyć jego znaczenie w bardziej odległym czasie.
W jaki sposób organizować powtórki słownictwa?
W metodzie nauki przy użyciu fiszek bardzo istotnym aspektem jest samo powtarzanie wyrazów i ich znaczenia. Powinniśmy zorganizować kilka przegródek dla fiszek z odpowiednimi oznaczeniami dla fiszek, które dobrze już znasz oraz tych, które wymagają powtórki.
Fiszki to bardzo efektywna metoda, w której lubują się wszystkie osoby, uczące się języków obcych, której skuteczność potwierdzona została niejednokrotnie.