Jeżeli wiemy, że w pewnej dziedzinie przejawiamy talent, nie wahajmy się przed tym, żeby go rozwijać. W dzisiejszych czasach mamy pod tym względem naprawdę wiele możliwości. Jedną z nich jest wybór szkoły, która oferuje lekcje i kursy wspierające realizacje pasji lub zapisanie się na zajęcia dodatkowe. 

Jak wspierać swoje talenty i mocne strony?

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby realizować swoje aspiracje w tym zakresie zarówno indywidualnie, jak i w szkole lub w ramach zajęć dodatkowych. Warto zadbać o to, żeby doskonalić się w dziedzinach, w których jesteśmy dobrzy. Zaprocentuje to bowiem w przyszłości — w szkole wyższej albo w pracy. Poniżej znajdują się wskazówki, jak poznać swoje mocne strony oraz jak je doskonalić.

Odkryj swój talent

  • Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, z jakich przedmiotów w szkole uzyskujemy najlepsze oceny. Jest to pierwszy sygnał, że przejawiamy pewne naturalne predyspozycje w danej dziedzinie i że być może dobrym pomysłem jest zgłębianie jej systematycznie.
  • Dodatkowo możemy skonsultować się w tej kwestii z nauczycielami. Często zresztą to oni jako pierwsi zwracają uczniom uwagę na fakt, że są uzdolnieni w określonej dyscyplinie.
  • Warto także pamiętać o tym, żeby poświęcać swój czas na te aktywności, które sprawiają nam radość. Zwykle talent i przyjemność z jego realizacji idą w parze, co ułatwia wybór dziedziny, w której chcemy się specjalizować.

Jak rozwijać swoje uzdolnienia? Nie wahajmy się przed tym, żeby zapisać się na zajęcia dodatkowe

Jeżeli przejawiamy talenty artystyczne, możemy zapisać na zajęcia dodatkowe z malarstwa, rysunku lub gry na instrumencie. Z kolei osoby, które wykazują predyspozycje sportowe w takich dyscyplinach jak piłka nożna, koszykówka, lekkoatletyka, siatkówka czy kolarstwo powinny pielęgnować swoje uzdolnienia w klubach sportowych. 

Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby rozwijać się pod względem naukowym. Entuzjaści chemii, fizyki, historii czy geografii mogą  zapisać się do jednego z kół naukowych w szkole. Powinni oni również rozważyć udział w olimpiadzie albo konkursie przedmiotowym z danej dziedziny. Przygotowania do nich to znakomity sposób na to, aby pogłębić swoją wiedzę z niej. Miłośnicy nauki mają także duże możliwości w zakresie samokształcenia: od słuchania podcastów i oglądania filmów dokumentalnych po korzystanie z bibliotek. Dobrym pomysłem może być również zapisanie się na korepetycje w naszym krakowskim Laboratorium Wiedzy. Dzięki nim nie tylko zyskamy pewność, że opanujemy wszystkie zagadnienia wymagane do egzaminów, ale również zdobędziemy szeroką wiedzę z obszaru, który nas interesuje.