Na temat tego, czy lepiej jest uczyć się przy muzyce czy też w ciszy, zdania są podzielone. Z całą pewnością cisza sprzyja koncentracji, a tym samym przyswajaniu nowych informacji. Czy oznacza to jednak, że powinniśmy zupełnie zrezygnować z różnego rodzaju kompozycji wtedy, kiedy spędzamy czas na powtarzaniu wiadomości przed sprawdzianem czy kartkówką? 

Niekoniecznie. Dowodzą tego badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii. O ich wynikach oraz o tym, czego warto słuchać, żeby nasz umysł działał efektywnie, piszemy dalej. Rady te szczególnie przydadzą się przyszłym maturzystom, których przed egzaminem dojrzałości czeka intensywny czas nauki. 

Jak już zostało wspomniane, najłatwiej jest nam skupić się w ciszy – należy jednak wiedzieć, że istnieją również pewne utwory muzyczne, które dobrze wpływają na pracę naszego mózgu. Interesujące badania na ten temat przeprowadziła wspólnie z platformą Spotify brytyjska psycholożka Emma Gray. Na ich podstawie można stwierdzić, że przedmiotów ścisłych najlepiej uczy się wtedy, kiedy słuchamy relaksującej muzyki klasycznej – dokładnie zaś takich utworów, których rytm oscyluje pomiędzy sześćdziesięcioma a siedemdziesięcioma uderzeniami na minutę. 

Jakich utworów warto słuchać?

Osoby, które jednocześnie przyswajały zagadnienia matematyczne oraz słuchały tego rodzaju kompozycji, osiągały rezultaty lepsze aż o dwanaście punktów procentowych w porównaniu do tych uczestników eksperymentu, którzy uczyli się w zupełnej ciszy. Wynika to z faktu, że muzyka klasyczna o spokojnym charakterze nie tylko nie zaburza koncentracji, ale wręcz wzmacnia naszą uwagę – podobnie jak to się dzieje podczas medytacji. Ucząc się matematyki, fizyki czy chemii, warto więc sięgnąć po takie playlisty, na których znajdą się utwory Bacha, Mozarta, Vivaldiego, Beethovena, Schumanna, Chopina, Schuberta, Brahmsa czy Haydna.

A co z zadaniami kreatywnymi?

Co ciekawe jednak, przy wykonywaniu zadań, które wymagają od nas kreatywności, warto sięgnąć po bardziej skoczną muzykę. Jak dowiodła wspomniana badaczka, przy pisaniu rozprawki, eseju czy opowiadania zaleca się słuchać utworów takich wykonawców, jak The Beatles, Ariana Grande czy Kanye West – a precyzyjnie takich, których rytm mieści się w zakresie od pięćdziesięciu do nawet osiemdziesięciu uderzeń na minutę. Lekka euforia, którą wywołują, sprzyja bowiem twórczemu myśleniu. Inne zespoły i twórcy, których muzyki zaleca się słuchać po to, aby pobudzić naszą wyobraźnię, to The Rolling Stones, Queen, The Weekend, czy Boney M.

Warto również wiedzieć, że muzyka może nam pomagać w organizacji nauki. Dobrą koncentrację osiągamy po dziesięciu minutach, następnie zaś utrzymuje się ona przez około czterdzieści pięć minut – zaplanujmy więc naszą playlistę w taki sposób, aby trwała właśnie tyle czasu. Następnie zalecana jest pięciominutowa przerwa.

Jeżeli jednak mimo dobrze skomponowanej playlisty trudności w nauce są na tyle silne, że opanowanie materiału wydaje się niemożliwe, warto zmienić otoczenie i wybrać się na kursy przedmiotowe do Laboratorium Wiedzy w Krakowie. W nowym miejscu, przy wsparciu życzliwej kadry pedagogicznej łatwiej będzie opanować podstawę programową i bez stresu podejść do egzaminów.