Stres, wbrew pozorom, dotyka nie tylko wysoko postawionych pracowników korporacji czy przepracowanych rodziców, ale również dzieci i młodzież. Nie jest to tak oczywiste, dlatego wielu dorosłych nie bierze pod uwagę tego, że ich dzieci mogą również odczuwać długotrwałe napięcie psychiczne. Udzielając korepetycji w naszym Laboratorium Wiedzy, obserwujemy pewien stopień stresu wśród uczniów przygotowującej się do ważnych egzaminów. Przedstawiamy najlepsze pomysły na to, aby młody człowiek mógł rozładować negatywne emocje.

Zajęcia relaksacyjne

Umiejętności relaksowania się często trzeba się nauczyć. Przydatne ku temu są różnego rodzaju zajęcia relaksacyjne, które polegają na słuchaniu muzyki lub wspólnym czytaniu bajek, także tych terapeutycznych. Z łatwością można znaleźć taką literaturę, dostosowaną do wieku dziecka. Wysoce odprężające działanie wykazują odgłosy natury, takie jak szum drzew czy bębnienie deszczu. Można wybrać również piosenki instrumentalne, jeśli są to utwory ze spokojnym rytmem.

Zajęcia sportowe

Ruch pozwala skutecznie pozbyć się napięcia w mięśniach, a przy tym wyzwala dużą dawkę endorfin, które pozytywnie wpływają na samopoczucie. W ten sposób można zniwelować działanie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Wspólne uprawianie sportu z innymi pozwala również rozwijać znajomości i przyjaźnie, co pozytywnie wpływa na rozwój psychiczny i pozwala walczyć z negatywnymi emocjami. Warto uczestniczyć nie tylko w tradycyjnych lekcjach wychowania fizycznego, ale również skorzystać z oferty zajęć dodatkowych, na przykład z koszykówki, siatkówki, tańca czy aerobiku.

Rozwój własnych zainteresowań

Możliwość robienia tego, co pasjonuje ucznia, daje mu również szansę na pozbycie się stresu. Poza tym jest to doskonała okazja na rozwój naturalnych predyspozycji. Sport, muzyka, sztuka, wolontariat – jest wiele opcji na wykorzystanie czasu wolnego tak jak lubimy. Zawsze warto też dowiedzieć się o zajęcia pozalekcyjne w szkole. Uczestnictwo w nich może przynieść wiele korzyści, w tym miłe spędzenie czasu w znajomym środowisku.

Pomoc ze strony terapeuty

Najlepszym sposobem na zredukowanie stresu jest rozmowa z osobą, do której ma się zaufanie. Wiele szkół współpracuje z psychologami specjalizującymi się we wsparciu dzieci i młodzieży, którzy niosą odpowiednią pomoc w razie stresowych sytuacji. Oczywiście równie ważne jest wsparcie ze strony rodziców lub innych członków rodziny. Możliwość powierzenia komuś bliskiemu swoich trosk to wartość nie do przecenienia.