Aby dobrze przygotować się do matur, warto rozplanować naukę na lata. Materiał, który należy opanować, aby zdać egzaminy, jest bowiem bardzo obszerny.  Nie zapominajmy także o tym, aby usystematyzować nasze wiadomości tuż przed maturami. Jak to zrobić?

Jak usystematyzować wiedzę przed maturą?

Istnieje wiele sposobów, które ułatwią to zadanie. Część z nich polega na samodzielnej pracy z domu. Chodzi m.in. o tworzenie fiszek czy korzystanie z repetytoriów albo narzędzi dostępnych w internecie. Warto również uporządkować wiedzę oraz zapełnić ewentualne luki w niej – na przykład na kursie maturalnym w Krakowie. Uczęszczanie na tego typu zajęcia da nam pewność, że nie przeoczymy żadnego zagadnienia, które jest wymagane do zdania matury. 

Efektywna nauka w domu – jak się do tego zabrać?

W księgarniach znajdziemy wiele interesujących repetytoriów i kompendiów maturalnych, które zawierają wszystkie niezbędne informacje, o jakie możemy zostać zapytani na egzaminach. Warto po nie sięgnąć. Liczne tabele, diagramy i wykresy, których zwykle tego typu publikacje są pełne, ułatwią usystematyzowanie wiedzy. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z narzędzi, z którymi spotkamy się w internecie. W uporządkowaniu wymaganych wiadomości pomogą nam chociażby różnego typu kursy online. Pewnego rodzaju uzupełnieniem przygotowań może być także słuchanie podcastów maturalnych. 

To co najtrudniejsze – na samym początku!

Podczas powtórki materiału zwróćmy uwagę na te pojęcia czy zagadnienia, których przyswojenie sprawia nam największą trudność. Najlepiej jeżeli wypiszemy je na fiszkach. Jak powinniśmy je wykonać? Do tego będą nam potrzebne małe kartki. Na jednej ich stronie umieszczamy termin, który chcemy opanować, a po drugiej – jego definicję. Aby sprawdzić, czy już nauczyliśmy się danego pojęcia, podajemy jego znaczenie. Jeżeli udzielimy błędnej odpowiedzi, fiszkę odkładamy na bok, a następnie do niej wracamy (i tak do skutku).

Zalety kursu maturalnego w Laboratorium Wiedzy

Bardzo dobrym pomysłem jest zapisanie się na jeden z kursów maturalnych w Laboratorium Wiedzy. W ich trakcie uczniowie pracują pod okiem doświadczonych specjalistów, którzy od lat z sukcesami przygotowują uczniów do matur. W swojej praktyce wypracowali oni takie metody, dzięki którym skutecznie słuchacze skutecznie uporządkują wiadomości.

Na zajęciach w Laboratorium Wiedzy nasze postępy są systematycznie oceniane. Wśród sposobów ich weryfikacji znajdują się m.in. odpowiedź ustna, kartkówki czy sprawdziany. Co ważne należy do nich także rozwiązywanie arkuszy próbnych. Regularne sprawdzanie wiedzy kursantów pozwala nauczycielom określić jej poziom, dzięki czemu mogą doradzić, jakie informacje warto jeszcze uzupełnić.

Pamiętajmy także, że aby usystematyzować wiadomości, musimy regularnie poświęcać czas na powtarzanie materiału. Ułatwi nam to właśnie kurs maturalny. Zajęcia z niego mają bowiem miejsce o stałych porach w wyznaczone dni tygodnia.