Podczas nauki do egzaminów z przedmiotów humanistycznych naszym zadaniem będzie z jednej strony przyswojenie sobie dużej liczby faktów – dat, nazwisk pojęć, a z drugiej udoskonalenie pewnych umiejętności, takich jak tworzenie złożonych wypowiedzi pisemnych.

Jeśli chodzi o tę pierwszą kwestię, opanowanie wielu wiadomości ułatwią nam bez wątpienia mnemotechniki, czyli metody skutecznego zapamiętywania. Jeżeli zaś zamierzamy połączyć oba wspomniane cele, bez wątpienia dobrym pomysłem będzie zapisanie się na kurs maturalny.

Mapy myśli i pokój rzymski

Na lekcjach języka polskiego poznajemy wielu pisarzy i wiele nurtów literackich. Na zajęciach z historii zgłębiamy skomplikowane drzewa genealogiczne władców oraz różnego rodzaju procesy historyczne. Jeśli zaś chodzi o wiedzę o społeczeństwie, stajemy przed koniecznością przyswojenia sobie szeregu aktów prawnych organizacji międzynarodowych. To ogrom informacji! Nasze przygotowania do matury z owych przedmiotów będą efektywniejsze, jeżeli będą bazować na metodach skutecznego zapamiętywania

Jedną z metod są mapy myśli. Ta mnemotechnika polega na przedstawieniu wiadomości, które musimy opanować w sposób symboliczny bądź za pomocą różnego rodzaju rysunków, które umieścimy na kartce jako odgałęzienia od głównego tematu. Podobną metodą jest tzw. pokój rzymski. W przypadku tej metody nie potrzebujemy jednak ani kredek, ani arkusza papieru. Informacje, które chcemy przyswoić, zmieniamy na pewne wyobrażenia – od przedmiotów po postaci – które następnie znajdą się w we wspomnianym, wyimaginowanym pomieszczeniu. Co ważne, skojarzenia powinny być oryginalne i barwne. Dzięki temu lepiej utrwalą się w naszej pamięci. 

Jakie są zalety kursu maturalnego?

Powyższe wskazówki bez wątpienia przyśpieszą naszą naukę. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że nic nie zastąpi zajęć prowadzonych na żywo. Po pierwsze dlatego, że poprzez słuchanie i rozmowę szybciej się uczymy. Po drugie zaś z tego powodu, iż mając kontakt bezpośrednio z nauczycielem, możemy skonsultować z nim zagadnienia, które nie są dla nas w pełni jasne. 

Pamiętajmy również, że na maturze z języka polskiego, historii czy wiedzy o społeczeństwie będą oceniane nasze kompetencje z zakresu analizy i interpretacji tekstu oraz tworzenia wypowiedzi. Aby je opanować na wysokim poziomie, nie wystarczy zapoznanie się z podręcznikiem. W tym przypadku potrzebna będzie osoba, która nas w odpowiedni sposób ukierunkuje

Jeżeli zależy nam na kompleksowym przygotowaniu się pod okiem doświadczonych pedagogów – dobrym wyborem będzie krakowskie Laboratorium Wiedzy.  Na zajęciach w Laboratorium rozwiązujemy próbne arkusze maturalne, a nasze postępy są regularnie sprawdzane.